Boți, roboți și idioți * Cu Fritz la un spritz * Ciuca Ciucu * Bolojan, un golan * Boc, un dobitoc * Guvernul mai mult ne încurcă * Unirea Basarabiei cu România * Politica, raiul proștilor * Calea, adevărul și viața * De ce nu e bună matematica
Rețelele sociale sunt dirijate de boți, roboți și idioți. Dezinformare, manipulare, promiscuitate. Oamenii normali sunt victime colaterale. Războiul idioților prin intermediul roboților a transformat socializarea într-o formă de schizofrenie colectivă.
***
Legendele urbane ale politicii cad una câte una. Dominic Fritz, urmașul lui Hitler, este incompatibil cu funcția de primar al Timișoarei, în special, și cu poporul român, în general. Numai proștii urmează un ins pus pe căpătuială în țara tuturor imposibilităților.
***
Ciprian Ciucu, marea promisiune liber-schimbistă, a căzut în haznaua cu bani. La noi, corupția nu este o boală, este un mod de viață.
***
Măsurile tâmpite ale lui Bolojan și compania de zgomote au dus la recesiune economică. Așa se întâmplă când realitatea este mascată de propagandă vomitivă. Până și boții care se străduiesc să-i creeze imaginea unui Mesia pe invers, chel și nemilos, se simt rușinați de inepțiile pe care trebuie să le debiteze pentru ai convinge pe internauți ce băiat gigea este monstrul din Oradea.
Bolojan nu este un salvator, este un închipuit cu apucături dictatoriale. Incompetența lui este enciclopedică. Tot așa cum legenda salvatorului Nicușor a căzut în derizoriu, legenda lui Bolojan nu face cât o ceapă degerată.
Acum să nu credeți că ceilalți cleptomani care au dus țara în zid, sunt mai breji. Nici vorbă, dar trebuie să-i analizăm cu atenție pe ignoranții care pozează în stâlpi ai societății de hașmangleală și sperjur.
***
În timp ce sute de mii de copii se culcă flămânzi, Guvernul împrumută bani pentru producerea de armament pe care nu-l vom folosi niciodată. Și direcționează acei bani spre firme occidentale, noi având doar obligația de a plăti datoriile care se fac acum. De fapt, aceste împrumuturi sunt o formă mascată de achitare a obligațiilor electorale ale impușilor la conducerea României. Nu mai putem în această direcție fără să ne punem întrebări și fără a primi răspunsuri. Trebuie să punem pumnul în pieptul furtunii cât încă nu este prea târziu.
***
Circul din politica românească este dovada clară că atunci când votezi numai pozne ale firii, ai parte de un spectacol de proastă calitate. Norocul nostru e că nu avem nevoie de politicieni. Suntem învățați cu răul, nu ne mai sperie și nu ne mai tulbură nimic. Știm dinainte că nimic din ce ni se spune nu este adevărat.
***
După ce ieri-alatăieri nimeni nu voia să formeze guvernul, acum toți ipocriții vor să se sacrifice pentru țărișoară. Nu vă e, mă, rușine? Evident că nu le este, întrebam și eu ca să mă aflu în treabă. Dacă le era rușine, nu erau unde sunt și nu ne aduceau unde ne-au adus.
***
Câtă vreme guvernul Bolojan nu a mai putut dispune după bunul plac de putere, societatea și-a revenit la normal. Cu bune și rele. Și nu e prima dată când se întâmplă așa. Cred că pe noi guvernul mai mult ne încurcă.
***
Deși petrolul se ieftinește pe piața internațională, prețurile carburanților nu scad în spațiul carpato-danubiano-mafiotic. De ce? Pentru că suntem proști și acceptăm.
***
Un proiect de lege al doamnei Șoșoacă, pare-mi se, privind unirea Moldovei cu România a trecut tacit de Camera Deputaților. Interesantă idee, numai că vor avea grijă dușmanii unității naționale să-l oprească la Senat. Totuși, un pas mic pentru Camera Deputaților, un pas mare pentru Națiune.
***
Viața economică e paralizată de corupție și fiscalitate excesivă.
***
În economiile primitive și împotmolite mica evaziune pune în mișcare, cu mijloace ilegale, ceea ce nu poate pune legea. E mai degrabă un tratament homeopatic fiindcă stimulează micul capital, mărește consumul și acoperă golurile financiare lăsate de șomaj. Practic, motivează participanții la traficul microeconomic. În schimb, marea evaziune mutilează bugetul.
***
Guvernanții mai au un pic și concesionează străinilor și sufletul românesc.
***
Bolojan face parte din categoria închipuiților cărora dacă le pui în mână un ciocan toate obiectele din jur li se par cuie.
***
Viața politică de astăzi este consecința ”alegerilor libere” din 2024-2025.
***
Patidele politice definesc minciuna publică în formă continuată. Ideologia de bază este prostia solemnă promovată cu simț de răspundere de boii festivi ajunși șefii departamentelor de distribuire a furajelor.
***
Dacă te izbești în mod repetat cu capul de un zid politic igrasios speri zadarnic că vei deschide o fereastră.
***
Ridică-te din țărână de câte ori cazi și mergi cu demnitate mai departe. E singura glorie de care ai nevoie.
***
Reversul teoriei evoluționiste. Omul a evoluat din maimuță, maimuța politică a fost la origine om.
***
Dacă nu ne cresc aripi nu vedem lumea așa cum este cu adevărat.
***
România este ca o turmă de oi condusă de șacali.
***
Combustibilul cu care funcționează societatea românească este minciuna.
***
Copacul din care se va face săgeata ce mă va străpunge încă nu a răsărit.
***
Mergi cât de departe trebuie ca să găsești adevărul.
***
Dacă nu faci nimic nu te critică nimeni. Dar nici nu exiști.
***
Cei care nu votează le dau mână liberă aleșilor sangvinari să le pună ștreangul de gât.
***
Numai cei educați pot deosebi albul de negru, frumosul de urât, binele de rău, demnitatea de lașitate. Deci, e bună și educația la ceva.
***
Dacă nu ești capabil să vorbești frumos, mai bine taci. E o dovadă de înțelepciune.
***
Cine nu are un ideal nu are ce căuta în politică. Mai devreme sau mai târziu se va dovedi că este un impostor.
***
Cele mai multe victime sunt în războaiele de idei.
***
În politică ai nevoie de calitățile leului și de însușirile vulpii. Altminteri nu ai ce să cauți în acea pădure.
***
Cicatricele sunt amintirile rănilor care ne-au făcut ceea ce suntem.
***
Albinele nu se amestecă niciodată cu muștele.
***
Răbdarea înseamnă să aștepți până când lucrurile ies așa cum vrei tu.
***
Există o fascinație inexplicabilă a românului pentru acceptarea manipulărilor evidente.
***
Dacă lumea ar fi condusă de copii, cu siguranță ar fi un loc mult mai bun.
***
În politică ipocrizia este generală.
***
Trufia și lăcomia sunt păcatele de căpătâi ale medicului.
***
Ori conducătorii noștri sunt mai deștepți decât cei de acum 20 de ani de nu mai protestăm cu simț de răspundere, ori noi suntem mai proști.
***
Partidelor le pasă de soarta conducătorilor lor, decât de soarta țării.
***
Societatea ar trebui organizată de așa manieră încât să se vadă diferența dintre cei care muncesc și trântori, dintre cei care sunt cinstiți și hoți. Dar politicienii se opun din răsputeri schimbării în bine deoarece ei se hrănesc cu răul pe care îl propagă cu râvnă. Ce ar fi ei fără hoți și trântori?
***
Principalul factor de progres social este valorizarea muncii. Câtă vreme între a munci și a tăia frunză la câini diferența este insignifiantă, nu vom progresa ca societate.
***
Dacă n-ar fi bani din afaceri oneroase, ar dispărea clasa politică.
***
Răul învinge întotdeauna, dovada e Bacali. Acesta îl ție pe Dumnezeu în vitrină și-i dă zilnic câte o flegmă.
***
Noile partide nu sunt decât niște haznale de mărimi diferite. La fel ca partidele vechi.
***
După cifrele economice, după valul de măsuri sociale și fiscale, Bolojan e o catastrofă. La fel ca predecesorii săi, ciocoi județeni ajunși jupâni la București.
***
De câte ori politicienii își ating maximul de incompetență ni se spune că traversăm o criză politică.
***
E bine să-ți dorești puțin mai mult decât poți realiza ca să nu devii prizonierul conformismului. Mulțumirea de sine te împiedică să descoperi cine poți fi cu adevărat.
***
Politicienii n-au nici conștiință, nici bunătate, nici bunăcuviință. Au doar interese meschine. Singurul scop care-i mână în lupta politică este să-i tragă pe sfoară pe ceilalți.
***
Pentru calitatea cărților scrise în penitenciar de Becali și compania de literați hoțomani, pedepsele nu ar fi trebuit reduse ci mărite semnificativ până când noul val de scriitori ar fi învățat abecedarul.
***
Chiar dacă trăim într-o lume bazată pe interese, lăcomie, egoism și corupție, încearcă să rămâi un om bun, chiar dacă pare imposibil.
***
Orice sfârșit de drum conține promisiunea unei alte călătorii.
***
Esența favoritismului: lasă, că merge și așa!
***
Poți da afară poeții din cetate, dar nu poți alunga poezia.
***
Deși au fost ridicate sancțiunile îndreptate împotriva sportivilor ruși (o tâmpenie, de altfel) din cauza războiului fratricid din Ucraina, Emil Boc, pozna firii din fruntea orașului Cluj-Napoca, a hotărât să le mențină în continuare în cadrul Campionatelor Mondiale de Gimnastică Ritmică. În semn de protest, delegația rusă s-a retras din competiție. Nu știu cine i-a învățat politică pe proștii ăștia de ajung în fotoliile puterii, dar au avut profesori proști. Bine, pe Emil nici nu-l dă deșteptăciunea afară din casă. Știm asta de pe vremea când dormea în poala lui Băsescu, într-o savonieră, și, după ce făcea duș în chiuvetă, umbla mahmur prin Palatul Victoria Socialismului de Cumetrie și Sperjur și o ruga pe Albă ca Zăpada din Pleșcoi să-i spună domnul prim-ministru. Cu panarame de-astea n-avea cum să nu ajungă țara în prăpastie.
De altminteri, dileala asta de ai provoca pe ruși, știindu-ne protejați de NATO, e caracteristică politicienilor români absolvenți ai școlii de corecție a istoriei, secția tolomaci.
Băi Emile, ce vină au tinerele sportive că nu te duce pe tine capul ăla pe care-l folosești mai mult pe post de umbrelă ca să nu-ți plouă-n gât?
***
Consulul rus de la Constanța a fost expulzat din cauza dronei rusești căzută la Galați, deviată fiind de armata ucraineană. În replică, rușii l-au expulzat pe consulul român de la Sankt Petersburg.
În schimb, diplomații ucraineni din România sunt bine mersi după ce patru drone maritime au fost dirijate spre portul Constanța, iar una fiind declanșată în port. Ca represalii, guvernul va sprijini Ucraina să-și achiziționeze drone mai performante. Deși v-am mai spus, repet, că vă văd grei de cap: pentru noi, Ucraina e la fel de periculoasă ca Rusia. Că a supt la aceiași țâță cu cealaltă fiică destrăbălată a revoluției bolșevice.
***
Lech Walesa a fost decorat de Nicușor Dan cu ordinul ”Steaua României”. Bietul Walesa!
***
În schimb, președintele Poloniei i-a retras decorațiile acordate lui Zelenski, tocmai pentru infatuarea acestuia de a se crede buricul pământului și de a nu recunoaște răul istoric pe care Ucraina l-a provocat poporului polonez. Deci, se poate...
***
Ați observat că Nicușor, Bolojan și Grindeanu au studii de matematică? N-ați observat, tot eu s-o fac! Uite, d-aia nu-i bună matematica!
27 iunie 2026
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu